شیشه سکوریت
شیشه میرال
شیشه میرال

شیشه سکوریت چیست ؟

تفاوت اصلی شیشه های سکوریت با شیشه های معمولی در نحوه ساخت آن ها میباشد ، به این ترتیب که شیشه سکوریت را بعد از گرما دادن به سرعت خنک میکنند که در نتیجه باعث ایجاد تفاوت در ساختار آن با شیشه معمولی میشود .

یکی از مهم ترین ویژگی های شیشه های سکوریت در این است که وقتی ضربه شدیدی به این شیشه ها وارد میشود مانند شیشه های معمولی به تکه های بزرگ و ناهموار با لبه های تیز تبدیل نمیشوند ، درواقع این شیشه ها خرد  میشوند و به تکه های ریز با لبه های صاف تبدیل میشوند ، به همین دلیل این شیشه ها در دنیا به شیشه های امن معروف هستند.

شیشه های سکوریت چهار برابر شیشه های معمولی مقاومت دارد (شیشه های معمولی در فشار۶۰۰۰ پاسکال بر اینچ می شکنند که این رقم برای شیشه سکوریت چیزی حدود ۲۴۰۰۰ پاسکال بر اینچ است ) و به دلیل امنیت بیشتر در زمان برخورد ضربه در هنگام شکستن در مکان هایی مثل پنجره های جانبی و عقب در وسایل نقلیه ، درب های ورودی ، محوطه های دوش و وان و …. که درآن امنیت اهمیت بالایی دارد کاربرد دارند.

معرفی و تاریخچه شیشه سکوریت

گروه صنعتی یاشیل با تولید و فروش و پیشرفت روز افزون خود در صنعت شیشه توانسته به یکی از شرکتهای معتبر در این صنعت تبدیل شود .

شیشه های سکوریت امروزه نقش بسیار مهم و جدایی ناپذیر در صنعت ساختمان سازی شده است . همانطور که از اسمش معلومه شیشه سکوریت با شیشه معمولی مصرف شده در ساختمان سازی های قدیمی کاملا متفاوت میباشد

فرآیند سکوریت سازی شیشه

در ابتدا باید شیشه را به اندازه دلخواه برش زد ، سپس شیشه را بررسی میکنند که اگر نقصی در شیشه هست که ممکن است در مرحله خنک کردن شیشه باعث ایجاد شکستگی شود این لبه های و ترک های ریز بوسیله ماسه سایش داده میشوند تا شیشه کاملا صاف باشد و فرایند سکوریت سازی بدون نقص انجام شود.

پس از این مرحله شیشه در کوره ای مخصوص قرار میگیرد که دمای آن بین ۶۰۰ تا ۶۲۰ درجه سانتیگراد است ، پس از اینکه شیشه کاملا گرم شد مرحله بعدی که خنک کردن شیشه است انجام میشود . در این مرحله شیشه را با فشار بالا سرد میکنند ، که آن را با نام خاموش کردن میشناسند ، این مرحله چند ثانیه بیشتر طول نمیکشد ، در زمان خنک کردن شیشه سطح بیرونی بسیار سریعتر از سطح میانی آن خنک میشود . پس از سرد شدن مرکز ، شیشه را از محفظه خنک سازی بیرون می آورند ، این عمل باعث میشود فشار در مرکز شیشه باقی بماند و سطح بیرونی شیشه سخت تر شود که این عامل باعث استحکام بیشتر شیشه های سکوریت میشود .

یکی دیگر از روش های ساخت شیشه سکوریت ، خنثی سازی شیمیایی است که در آن مواد شیمیایی مختلف برای ایجاد فشرده سازی ، یون ها را روی سطح شیشه تبادل میکنند . اما از آنجا که این روش در مقایسه با روش معمول که ذکر شد از هزینه بسیار بالاتری برخوردار است ، در تولید شیشه سکوریت از آن استفاده نمیشود .

 به طور کلی فرایند تولید شیشه های سکوریت به شرح زیر میباشد:

عملیات حرارت دادن: عملیاتی که برای خمیر شدن شیشه لازم است گرمای بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. شیشه به صورت جام بع از وارد شدن به کارخانه و بعد از برش در ابعاد مختلف وارد آماده حمل به کوره شده و دمای  ۷۰۰ درجه سانتی گراد را به تمامی سطوح شیشه به صورت یکسان وارد شده و شیشه را به صورت نرم و خمیر شکل در میاد .

عملیات سرد سازی شیشه : شیشه بعد از مرحله حرارت دادن یا همان کوره رفتن به سرعت بعد از دمیدن هوا به هر دو طرف شیشه سرد میشود و حالت محکم و سفت به خود میگیرد.بعد از این مرحله استحکام شیشه سکوریت به بیش از ۵ برابر شیشه خام یا همان (شیشه معمولی قبل از وارد شده به کوره) خواهد رسید.

نکته قابل توجه : تمامی عملیات اعم از برش ها و سوراخ کاری ها و جاسازی ها روی شیشه باید قبل از مراحل سکوریت سازی باشد .

مزایای استفاده از شیشه سکوریت (شیشه نشکن)

۱-بعد از عملیات  سکوریت سازی شیشه ، شیشه سکوریت نسبت به شیشه خام ۵ برابر مقاوم بوده و به راحتی شکسته نمیشود .

۲-بعد از شکسته شدن شیشه ، شیشه های سکوریت به تیکه های کوچک تقسیم شود و این امر باعث شده تا آسیب های ناشی از شکست شیشه به حداقل برسد .

نکته : در صنعت ساختمان سازی در مکانهایی که امکان شکست شیشه بسیار بالا وجود دارد حتما باید از شیشه سکوریت استفاده کنند .

برخی از محصولات گروه صنعتی یاشیل در صنعت شیشه ( شیشه میرال)

شیشه  دودبند :

  شیشه دودبند هملنطور که از اسمش پیداست در ساختمان های مسکونی و یا اداری برای جلوگیری از ورود دود در زمان وقوع حریق به طبقات میشود . مصرف این شیشه امروزه در صنعت ساختمان بیشتر دیده میشود .

شیشه لمینت (ضد گلوله) :

از این محصول برای مکانهای که از نظر امنیتی از حساسیت های بالایی برخوردار هستند مورد استفاده قرار میگیرند . مانند: شیشه های صرافی ها یا نرده های شیشه ای

شیشه دوجداره :

این نوع شیشه ها بیشتر در صنعت درب و پنجره دوجداره استفاده میشود .

شیشه بالکن :

این نوع محصول برای مکانهای که میخواهند در مواقعی  فضایی را جدا کنند بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند . به این نوع محصول شیشه متحرک یا شیشه بالکن نیز گفته میشود .

شیشه پارتیشن :

این محصول بیشتر برای جدا سازی فضاهای اداری در ادارات یا سازمانها یا بانکها مورد استفاده میگیرد برای استفاده از این شیشه ها نیاز به یراق آلات شیشه میباشد.

ابعاد شیشه های سکوریت

کارخانه های تولید شیشه با بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا قادر به تولید انواع شیشه های سکوریت تخت به ابعاد حداکثر ۴۱۰۰*۲۴۴۰ میلیمتر در ضخامتهای ۴ تا ۲۰ میل می باشد .

بیشترین سایز واحد ۴۸۰۰ * ۲۴۰۰ mm
کمترین سایز واحد ۲۵۰ * ۲۵۰ mm
بیشترین ضخامت واحد ۲۰ mm
کمترین ضخامت واحد ۴ mm

قیمت شیشه سکوریت

نحوه محاسبه قیمت شیشه سکوریت :

قیمت شیشه ها بر اساس شرکت تولید کننده مشخص و وارد بازار میشود اما شاید این سوال مطرح باشد که نحوه محاسبه قیمت بر چه اساسی است؟ محاسبه قیمت شیشه ها بر اساس اندازه و وزن کار صورت میگیرد.

عوامل موثر در قیمت شیشه سکوریت :

چند نکته در محاسبه قیمت شیشه های سکوریت وجود دارد که در این قسمت آن ها را بررسی میکنیم .

نکته اول نوع شیشه سکوریتی است که قرار است استفاده شود :

  • شیشه سکوریت فلوت
  • شیشه سکوریت مشجر
  • شیشه سکوریت رفلکس
  • شیشه سکوریت مات

با توجه به تفاوت قیمت در انواع شیشه های سکوریت ، قیمت تمام شده برای کاربر بر اساس نوع انتخاب تغییر خواهد کرد .

نکته دوم ضخامت شیشه ای است که باید نصب شود ، هرچه ضخامت شیشه بیشتر باشد قیمت تمام شده بیشتر خواهد شد . انتخاب ضخامت شیشه پس از بررسی محل مورد نظر توسط کارشناسان این امر به شما پیشنهاد خواهد شد .

نکته سوم محلی است که باید شیشه سکوریت در آن نصب شود ، توجه به این نکته که چه میزانی از فشار باید توسط شیشه تحمل شود تا ضخامت شیشه انتخاب شود ، مساحت محل مورد نظر ، نوع کاربری محل مورد نظر ، برای مثال نوع و ضخامت شیشه سکوریت مورد استفاده در درب منزل مسکونی با ویترین مغازه تفاوت خواهد داشت که در نتیجه موجب تفاوت قیمت خواهد شد .

نکته بعدی یراق آلاتی است که در برای نصب شیشه سکوریت مورد استفاده قرار میگیرد که با توجه به مساحت محل نصب و کیفیت یراق آلات قیمت تمام شده شیشه سکوریت تغییر خواهد کرد.

لازم به ذکر است که تفاوت در رنگ شیشه سکوریت ممکن است در قیمت تمام شده آن تاثیر گذار باشد .

با توجه به نکاتی که ذکر شد ، شیشه های سکوریت با توجه به استحکام و امنیت بیشتر ، برای محل هایی مانند مغازه ها ، درب های ورودی منزل ، محل هایی که تردد در آن ها زیاد است و یا احتمال ضربه خوردن به شیشه در آن بیشتر است بسیار مناسب میباشد . زیرا در این مکان ها احتمال شکستن شیشه معمولی بسیار زیاد است و در صورت شکستن شیشه ، هم هزینه خرید مجدد شیشه و هم هزینه نصب به کاربر تحمیل خواهد شد.